Βόλεϊ γυναικών | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3 | “Πράσινος” ο τίτλος

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στον Ρέντη και με 3-2 νίκες πήρε για τρίτη σερί φορά το πρωτάθλημα στο γυναικείο βόλεϊ. Καθοριστικός ο τραυματισμός της Νίζετιχ για τις «ερυθρόλευκες».
Πρωταθλητής στο γυναικείο βόλεϊ για τρίτη σερί σεζόν ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινες» επικράτησαν με ανατροπή 3-2 σετ του Ολυμπιακού στον Ρέντη και με 3-2 στις νίκες κατέκτησαν τον τίτλο. Οι γηπεδούχες στάθηκαν άτυχες στον πέμπτο τελικό του πρωταθλήματος, αφού τη στιγμή που είχαν το μομέντουμ, μετά το προβάδισμα με 2-1, «έχασαν» στο τέταρτο σετ με τραυματισμό μία από τις μεγάλες πρωταγωνίστριες της φετινής σεζόν, την Νίζετιχ.

Στην τελική «μάχη» του πρωταθλήματος, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 2-1, όμως ήταν άτυχες στο τέταρτο σετ, με τον τραυματισμό της βασικής τους ακραίας, γνώρισαν την ανατροπή (2-3) από τις «πράσινες» και απώλεσαν τον τίτλο στο Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκες», παρά το 2-0 προβάδισμα στη σειρά των τελικών, υπέστησαν τρεις διαδοχικές ήττες από τον Παναθηναϊκό και εν τέλει, έχασαν το πρωτάθλημα, «κλείνοντας» τη σεζόν 2023-24 με την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 8-3, 9-4 και 11-6. Η Κούμπουρα, με δύο σερί επιθέσεις, μείωσε σε 11-8, ενώ η Φαριόλ, με μπλοκ, σε 13-10. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, έφτασε στο 15-11 και στο 17-12, αλλά ο Θρύλος ξεκίνησε την «αντεπίθεσή» του και μείωσε σε 18-16, με πόντο της Φαριόλ. Μετά από άουτ επίθεση των «πράσινων», οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στον πόντο (17-18), ενώ με καρφί της Μλέινκοβα, ισοφάρισαν σε 20-20. Ο ΠΑΟ έφτασε σε σετ μπολ (22-24), η Καράρο μείωσε σε 24-23, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 24-24, μετά από άουτ επίθεση. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 26-24 και στο 1-0 σετ.

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-1, με επίθεση της Κούμπουρα, ενώ η Φαριόλ «έγραψε» το 5-1. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 5-4, η Κούμπουρα «απάντησε» (6-4), αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφαρίστηκαν (8-8) και στη συνέχεια, έμειναν πίσω (8-9). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με φοβερό πόντο της Μλέινκοβα, προσπέρασε ξανά (10-9), όμως και πάλι βρέθηκε πίσω (12-14, 13-15). Η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 15-15 και η Μλέινκοβα έδωσε το προβάδισμα (20-19 από 17-19), ενώ «χτύπησε» ξανά, για το +2 (21-19). Μετά από άουτ σερβίς των «πράσινων» και επίθεση στο φιλέ, τα κορίτσια του Θρύλου παρέμειναν στο +2 (22-20, 23-21), με την Νίζετιχ να κερδίζει μπλοκ, για το 24-21. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, αφού μετά από άουτ επίθεση του ΠΑΟ, έκαναν το 25-21.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-1, 6-2, 8-5 και 9-6. Μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος πλησίασε στο -1 (8-9) και ισοφάρισε σε 11-11, με την Νίζετιχ. Το 12-12 ήρθε με πάιπ της Μλέινκοβα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (13-13, 14-14, 15-15). Η Μλέινκοβα έδωσε προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 16-15 και 17-16, η Κούμπουρα «έγραψε» το 18-17 και το +2 (19-17), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 19-18. Η Κούμπουρα κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 20-18, οι «πράσινες» μείωσαν σε 20-19 και 21-20, αλλά η Σέρβα διαγώνια έδωσε προβάδισμα τριών πόντων, με δύο σερί καρφιά, για το 23-20! Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-21), με την Μλέινκοβα, με την Λαμπρούση να κερδίζει άσσο, για το 25-21 και το 2-1.

Με επίθεση της Νίζετιχ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 4-2, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, αλλά ο ΠΑΟ έκανε την ανατροπή (5-7). Η Μλέινκοβα μείωσε σε 7-6 και με δύο λάθος επιθέσεις του Παναθηναϊκού, ήρθε νέο προβάδισμα (8-7) για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι. Παρόλα αυτά, οι «πράσινες» έκαναν 3-0 σερί και προσπέρασαν με 10-8. Με έξυπνο πέρασμα, η Καράρο μείωσε σε 10-9 και η Κούμπουρα σε 12-10, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο +6 (10-16, 11-17, 12-18, 13-19) και στο +7 (13-20, 14-21, 15-22). Με άσσο της Τσιτσιγιάννη, οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στο -5 (17-22), όμως ο ΠΑΟ έστειλε τον τελικό στο τάι μπρέικ, μετά το 25-18 και το 2-2 σετ. Στο 20-13 του σετ, ο Ολυμπιακός «έχασε» με τραυματισμό τη βασική του ακραία, Νίζετιχ.

Στο τάι μπρέικ, η Φαρίολ ισοφάρισε σε 2-2, με πρώτο χρόνο, η Βλαχάκη μείωσε σε 4-3, με μπλοκ άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +4 (3-7). Η Κούμπουρα κάρφωσε δυνατά και μείωσε σε 7-4 και 8-5, με την Φαριόλ να κάνει το 8-6, με εξαιρετικό πρώτο χρόνο. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά των τριών πόντων (6-9, 7-10), ενώ έφτασαν και στο +5 (7-12). Η Κούμπουρα μείωσε σε 12-8, αλλά ο ΠΑΟ, με 15-9, πήρε τη νίκη (2-3) και το πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (8/27 επ., 65% υπ. – 35% αριστες), Καράρο 3 (3/4 επ.), Εμμανουηλίδου, Κούμπουρα 23 (22/63 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 16 (16/51 επ., 33% υπ. – 9% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. – 67% άριστες), Σαμπάτη (λ), Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 2 (2/7 επ., 40% υπ. – 10% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 άσσος), Τάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 29 (25/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 22% άριστες), Άτκινσον 20 (18/49 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (11/31 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σάμανταν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. – 29% άριστες), Μεταξά, Φουμάκη.