Λάρισα – Παναθηναϊκός 74-62! | Φωνές για την διαιτησία οι «πράσινοι», αλλά έπαψαν αγάπη να θυμίζουν (vid)

Share on:

Μέσα σε θερμοκρασίας… Σαχάρας (50 C) καθώς χάλασε το κλιματιστικό στο κλειστό της Νεάπολης, η Λάρισα διέσυρε και πάλι τον Παναθηναϊκό, 74-62, έκανε το 2-2 στην σειρά και όλα θα κριθούν στο κλειστό του ΟΑΚΑ την προσεχή Τετάρτη.

Και μόνο το γεγονός ότι στα τελευταία τέσσερα λεπτά το σκορ έγραψε 13-0, υπέρ της Λάρισας, φτάνει για να περιγράψει το χάλι του Παναθηναϊκού, που έχει φρικτά παράπονα από την διαιτησία.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κασελάκης χάρισε και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (52-53), ενώ ο Νέντοβιτς έγραψε το 54-59. Και πάλι όμως οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά… Ο Παπαπέτρου αποχώρησε με πέντε φάουλ στο 33΄, ο Ζάρας ισοφάρισε σε 61-61 στο 34΄, ενώ με την αστοχία να έχει εγκατασταθεί στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού, ο Κρουμπάλι διαμόρφωσε το 66-62 στο 37΄. Με τους Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννη εκτός αγώνα με 5 φάουλ, ο Παναθηναϊκός δεν είχε δυνάμεις για νέα ανατροπή, με τη Λάρισα να παίρνει τη νίκη και να ελπίζει σε νέο θαύμα στο ΟΑΚΑ, στο Game 5.

Στο τέλος έγινε σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για την διατησία. Ο κόουτς Βόβορας με τον Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62

ΛΑΡΙΣΑ (Φώτης Τακιανός): Κρουμπάλι 12, Καράμπελας 1, Μπέρζινς 2, Μάριτς 6, Μούντι 13 (1), Χάντσον 10 (1), Τσαϊρέλης 13, Ζάρας 17 (4), Παπαντωνίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σίβα 2, Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 12 (2), Γουάιτ 4, Νέντοβιτς 11 (1), Μέικον 12, Μποχωρίδης, Κασελάκης 9 (1), Έβανς 5, Σαντ-Ρος 4 (1).

Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός – Λάρισα 2-2

Game 1: Παναθηναϊκός – Λάρισα 87-77

Game 2: Λάρισα – Παναθηναϊκός 84-77

Game 3: Παναθηναϊκός – Λάρισα 94-82

Game 4: Λάρισα – Παναθηναϊκός 74-62

Game 5: Παναθηναϊκός – Λάρισα (8/6, 19:30)

Πότε θα γίνουν οι τελικοί με Ολυμπιακό

Μετά τη νέα ήττα του Παναθηναϊκού από τη Λάρισα στη θεσσαλική πόλη, οι τελικοί της Stoiximan Basket League θα καθυστερήσουν δεδομένα, μέχρι να γίνει το Game 5 στο ΟΑΚΑ, ώστε να μάθουμε ποιος θα είναι, τελικά, ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στη σειρά για τον τίτλο.

Μπορεί αρχικά οι πληροφορίες να ανέφεραν ότι τα σπουδαία παιχνίδια θα ξεκινήσουν την Κυριακή (12/6), όμως, τελικά, υπάρχει ανατροπή.

Συγκεκριμένα, λοιπόν, το πρώτο παιχνίδι θα γίνει μία μέρα νωρίτερα, το Σάββατο (11/6), στο ΣΕΦ, ενώ οι πιθανότερες ημερομηνίες για το δεύτερο και το τρίτο ματς είναι η Τρίτη 14/6 και η Παρασκευή 17/6. Το πρωί της Δευτέρας, πάντως, θα ξέρουμε οριστικά το πρόγραμμα.

Ο λόγος, που θα συμβεί κάτι τέτοιο, είναι προκειμένου να έχουν οι διεθνείς παίκτες όσο το δυνατόν περισσότερες ημέρες ξεκούρασης. Η Εθνική ομάδα, θυμίζουμε, έχει αγώνες για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στις 30 Ιουνίου υποδέχεται τη Μεγάλη Βρετανία και στις 3 Ιουλίου αντιμετωπίζει τη Λευκορωσία εκτός έδρας.