Μπάσκετ | Συντριβή για το Περιστέρι, επιστροφή στις νίκες ο Προμηθέας

Tην πρώτη του ήττα στον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε την Τρίτη (1/11) το Περιστέρι και ήταν και βαριά, χάνοντας με 89-64 από τη Ρίτας στη Λιθουανία.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχασε γρήγορα την επαφή με το σκορ, πήγε στο ημίχρονο με -26 (52-26) και δεν κατάφερε ποτέ να συνέλθει, με τους γηπεδούχους να κάνουν… περίπατο στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής.

Στο 2-1, λοιπόν, οι «κυανοκίτρινοι», για τους οποίους ο μόνος που το πάλεψε με 17 πόντους ήταν ο Φρανσίσκο.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 52-26,74-51, 89-64

ΡΙΤΑΣ (Ζιμπένας): Νορμάντας 15 (5), Γουίλιαμς 8, Λεκούνας, Ραντζεβίτσιους 2, Φρίντρικσον 18 (2), Κάιρις 3, Εκόντας 15, Φόστερ 24 (2), Μασιούλις 2, Βάραντι 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Τζούστον 6, Μπίλαν 5, Φρανσίσκο 17 (3), Φύτρος, Μωραΐτης 13 (3), Ραντάνοφ 9, Πουλιανίτης 3 (1), Ντένμον 6 (1), Ντέιβις 5 (1), Ζούγρης, Σταυρακόπουλος.

Στις νίκες επέστρεψε ο Προμηθέας στον 2ο όμιλο του Εurocup, επικρατώντας την Τρίτη (1/11) με 81-77 του Αμβούργου στο «Δ. Τόφαλος».

Οι Αχαιοί, που πήγαν το ρεκόρ τους στο 3-1, έκλεισαν στο +9 (45-36) το ημίχρονο, αλλα οι Γερμανοί αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο (61-60 στο 30′) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο.

Τελικά, ένα λάθος των φιλοξενούμενων κι ένα κάρφωμα του Ντάνγκουμπιτς διαμόρφωσαν το 79-74 στο τελευταίο λεπτό και η ομάδα του Μάκη Γιατρά κράτησε την πολύτιμη νίκη, με Γιανγκ και Κοντίτ να είναι εντυπωσιακοί με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 6, Ντάνγκουμπιτς 4, Γιανγκ 23 (1), Κοντίτ 22, Τσαϊρέλης, Μουράτος 1, Γκίκα 5 (1), Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 10 (2), Κουλμπόκα 8.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Κόρνερ): Σούρμαν 3, Μέλερ, Μάισνερ 6 (2), Γούνταρντ 12 (2), Σάμαρ 3, ΜακΚάλουμ 15 (1), Χάινρικς 11 (1), Κλαρκ 2, Βόλφαρθ-Μπότερμαν 8, Τσάιλντς 17.

Πηγή : a-sports.gr