Βόλεϊ | Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός | 3-0 την Μακάμπι σε αποθέωση στο ΣΕΦ

Ο τελικός με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν διαδικαστικής σημασίας και το 3-0 σετ σφράγισε την κατάκτηση του Challenge Cup για τον Ολυμπιακό που το γιόρτασε μαζί με τον κόσμο του στο ΣΕΦ.

Έχοντας κάνει τη… δουλειά στο πρώτο παιχνίδι (νίκη 3-0) στο Ισραήλ ο Ολυμπιακός έμοιαζε ανίκητος στο γεμάτο ΣΕΦ, όντας δύο σετ μακριά από την κατάκτηση του CEV Challenge Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν την αναμέτρηση χάνοντας με τέσσερις πόντους (6-10), κατάφεραν και ανέτρεψαν το σκορ στα μέσα του σετ. Από την ανατροπή του σκορ κι έπειτα, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έθεσε τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου από τα δύο σετ, φτάνοντας σε θέση set ball όντας στο +8 (24-16). Το προβάδισμα στα σετ για τους γηπεδούχους ήρθε με σκορ 25-16.

Η επανάληψη, αν και βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν αποκτήσει ρυθμό, ήταν πολύ ανταγωνιστική με την Μακάμπι να παίζει το τελευταίο της χαρτί στη διεκδίκηση του ευρωπαϊκού τίτλου. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει θέση οδηγού στην τελική ευθεία. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν με τρεις πόντους διαφορά (19-16), διπλασιάζοντας στη συνέχεια τα σετ τους με σκορ 25-21, τελειώνοντας με κάθε επισημότητα την υπόθεση κατάκτηση τίτλου.

Μετά την επικράτηση και του δεύτερου σετ, όπως ήταν λογικό οι αντιστάσεις των Ισραηλινών… έπεσαν, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να τελειώνουν με συνοπτικές διαδικασίες το τρίτο σετ. Με σκορ 25-16 διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τρίτου του ευρωπαϊκού τίτλου, μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1996 και το Top Teams Cup του 2005.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-21, 25-16) σε 74′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Στερν 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 11 (4/4 επ., 7 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (10/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 73% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (8/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 23% υπ. – 23% άριστες), Χάσμπαλα, Δαλακούρας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκαλ Γκαλίλι): Ιγκέσιας, Μπάτσκαλα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γκράσο 7 (4/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 47% άριστες), Σαφόνοφ 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φόιερ 1 (1/6 επ., 46% υπ. – 38% άριστες), Σοκόλοφ 2 (2/6 επ.) / Άιζενμπεργκ (λ, 50% υπ. – 44% άριστες), Μπούργκι, Μοτόρνι, Μάρον, Χόροβιτζ.