Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 73-71 | Με την ψυχή στο στόμα του Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη σε ένα πραγματικό θρίλερ στο ΟΑΚΑ με 73-71 κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, με Μήτογλου και Σλούκα να πρωταγωνιστούν.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το θρίλερ του ΟΑΚΑ κόντρα στη Ζαλγκίρις με 73-71, επικρατώντας στο τελευταίο λεπτό με εύστοχες βολές του Σλούκα και του Γκριγκόνις.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και αυτός που κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό σε πολλές στιγμές ήταν ο Ντίνος Μήτογλου που τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους.

Το ματς

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με καλό ρυθμό καθώς και οι 2 ομάδες ήταν άστοχες και υπέπεσαν σε πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από τον Έβανς και τη Ζαλγκίρις μετά από 2.5 λεπτά αγώνα.

Ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού το τελευταίο διάστημα, ο Ντίνος Μήτογλου έβαλε τους «πράσινους» στο παιχνίδι με τρίποντο, ύστερα από 3.5 λεπτά αγώνα (3-4).

Πολλά λάθη για τον Παναθηναϊκό στο δεκάλεπτο (6), κάτι που επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να προηγηθεί με 13 15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μπιρούτις ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στη Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (20-25), πριν ισοφαρίσει ο Βιλντόζα σε 25-25 στα μισά του δεκαλέπτου.

Ένα ξέσπασμα από τη Ζαλγκίρις, με τον Μήτρου – Λονγκ να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα τρίποντα, της έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (29-36) πριν το σερί 6-0 του Παναθηναϊκού που μείωσε σε 35-36. Ακόμη ένα τρίποντο για τους Λιθουανούς, από τον Ντίμσα, αυτή τη φορά, και μία βολή του Γκραντ διαμόρφωσαν το 36-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλο πρόβλημα για τους «πράσινους», η αστοχία στις βολές με μόλις 8/17 εύστοχες στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Μπουτκεβίτσιους ξεκίνησε με δύο δικά του καλάθια το δεύτερο ημίχρονο, με τον Σλούκα να εκτελεί για τρεις (39-43). Ακόμη ένα τρίποντο από τον Μήτογλου, μείωσε στον πόντο για τον Παναθηναϊκό (42-43).

Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων και έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρίποντο για το 47-46. Ο Χέιζ θα ξαναβάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους, με την περίοδο να λήγει με νέο καλάθι του Μήτογλου για το 53-52.

Το πρώτο μισό της 4ης περιόδου, ήταν ένα επιθετικός μονόλογος του Σμιτς της Ζαλγκίρις, που πέτυχε 12 πόντους, όλους της ομάδας του για να βρεθεί μπροστά με 62-64 στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα), Λεσόρ 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 19 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 2

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσους, Χέιζ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 15 (4/4 τρίποντα), Μπιρούτις 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ουλάνοβας 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/29 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 18/31 βολές, 25 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 15/31 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 23 λάθη, 29 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική της EuroLeague ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Βίρτους Μπολόνια (17/11, 21:15) και η Ζάλγκιρις θα επιστρέψει στο Κάουνας για να υποδεχθεί την Μπάγερν Μονάχου (17/11, 20:00).