Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 | Σκαρφάλωσε στην εξάδα

Σαν να μην υπήρξε διακοπή! Μπορεί η λογική να έλεγε ότι το σκορ του παιχνιδιού θα κινούταν σε χαμηλά επίπεδα λόγω της πολυήμερης απραξίας, όμως οι δύο ομάδες φρόντισαν για το αντίθετο, προσφέροντας πλούσιο θέαμα στο «Αθανάσιος Διάκος».

Γεμάτο ξεκίνημα

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι έμελλε να είναι και εκείνη που θα άνοιγε το σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 8′. Πρωταγωνιστής ο Μαρτίνεθ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση της άμυνας, έπειτα από κόρνερ του Καρλίτος, και επιχείρησε ένα σκαστό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Τζίμα και να καταλήγει στα δίχτυα, αιφνιδιάζοντας τον Κλέιμαν.

Ο ΠΑΣ «άγγιξε» την ισοφάριση δύο φορές μέσα σε διάστημα τριών λεπτών όταν, αρχικά στο 15′, μετά από γλυκιά εκτέλεση φάουλ του Τσαούση, ο Εραμούσπε βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ και δύο λεπτά αργότερα με τον Κόντε, με τον Ισπανό να εκτελεί εντός περιοχής, όμως ο Κοσέλεφ έβαλε σπουδαίο «στοπ» διώχνοντας σε κόρνερ.

Η… εξιλέωση για τους Γιαννιώτες ήρθε στο 18′ με τον Εραμούσπε, ο οποίος υποδέχθηκε το λανθασμένο διώξιμο του Λονγκό και ανενόχλητος πλάσαρε ιδανικά στην αριστερή γωνία του Κοσέλεφ, «γράφοντας» το 1-1.

«Άναψαν τα αίματα» μετά την ισοφάριση

Τα δύο γρήγορα γκολ οδήγησαν σε… αναταραχές, καθώς στο 31′ προκλήθηκε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών μετά από δυναμικό μαρκάρισμα του Σόρια στον Αμαράλ, κάτι που ανάγκασε τον Γκάμαρη να δείξει κίτρινη κάρτα στους Σίντκλεϊ, Τζίνο και Σόρια.

«Έσπασε το ρόδι» o Λόνγκο

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 37ο λεπτό, με τον Λόνγκο να σκοράρει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Λαμίας. O Καρλίτος τον σημάδεψε με όμορφη σέντρα και εκείνος φρόντισε να την αξιοποιήσει, στέλνοντας με δυνατή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 2-1.

Επανήλθαν με ορμή οι Γιαννιώτες, το ισορρόπησε ο Βόκολoς

Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε προϋποθέσεις ώστε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως οι τελικές αποφάσεις των παικτών του Θανάση Στάικου δεν ήταν και οι καλύτερες. Αυτό ήταν κάτι που εντόπισε το τεχνικό επιτελείο των γηπεδούχων, προχωρώντας σε αλλαγές που έφεραν την ισορροπία και χαμηλώνοντας τον ρυθμό.

Μάλιστα, στο 71′ η Λαμία έφτασε πολύ κοντά στο να διευρύνει το προβάδισμα της, με τον Σλίβκα να περνάει ωραία την μπάλα στην περιοχή, ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο, με τον Κλέιμαν να αποκρούει, στην επαναφορά ο Ισπανός έφερε την μπάλα στο δεξί και πλάσαρε, όμως ο Καραχάλιος επενέβη πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι έγιναν πιο κινητικοί, «χτυπώντας» στην αντεπίθεση, έχοντας εκείνη τις ευκαιρίες αλλά όχι το τρίτο γκολ, με αποτέλεσμα το σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, η Λαμία ανέβηκε στην 6η θέση με 12 βαθμούς, με τον ΠΑΣ Γιάννινα αντίστοιχα να παραμένει στη 11η με 5 πόντους.

Aυτήν ήταν η πέμπτη σερί νίκη για τους Ηπειρώτες στο πρωτάθλημα, ενώ αντίθετα οι Φθιωτοί για πρώτη φορά στην ιστορία της παρέμεινε για οκτώ παιχνίδια αήττητη εντός έδρας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Νούνιες (79′ Τζανδάρης), Πέδρο (55′ Τόσιτς), Μαρτίνεθ (79′ Τζαγκόεφ), Λόνγκο (55′ Ακούνια), Καρλίτος (70′ Σλίβκα).

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (67′ Γκάρο), Τζίνο, Παμλίδης, Τζίμας (59′ Ροσέρο), Κόντε (76′ Μπάλαν).

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)