Ολυμπιακός – Παρτιζάν 87-58 | Ο Ομπράντοβιτς πλήρωσε τα σπασμένα (vid)

Με πρωταγωνιστή, στο δεύτερο ημίχρονο, τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη με 87-58 απέναντι στην Παρτιζάν, στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-58 της Παρτιζάν στο ΣΕΦ και επέστρεψε στις νίκες και στις εξαιρετικές εμφανίσεις στη Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν την 5η νίκη τους στη διοργάνωση. Τρομερό δεύτερο ημίχρονο από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που τελείωσε το ματς με 14 πόντους, τους έντεκα στην τρίτη περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν για ακόμα ένα βράδυ σε καλή επιθετική βραδιά, η διαφορά απόψε όμως έγινε μέσα από την άμυνά τους, κρατώντας τους Σέρβους μόλις στους 58 πόντους.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς. Με τον Κάνααν να έχει ρυθμό επιθετικά και τον Βεζένκοφ να ακολουθεί, ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς κοντά σε διψήφια διαφορά (11-2), μόλις στο τέταρτο λεπτό. Με τον Πάντερ να ξεκινάει μουδιασμένος, ο Νάναλι ήταν εκείνος που έπαιρνε τις επιθέσεις για τους Σέρβους, με τους Παπανικολάου και Κάνααν ωστόσο να «πυροβολούν» έξω από τα 6,75μ. και να φτάνουν τη διαφορά στο +10 (19-9). Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, πέρασε στο παρκέ για πρώτη φορά και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ με ένα καλάθι του Πάντερ, το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 8 (22-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (30-18) ένα σερί 7-0 όμως από τους φιλοξενούμενους του έβαλε και πάλι στην εξίσωση του παιχνιδιού. Με τον Σλούκα σε ρόλο δημιουργού αλλά και εκτελεστή, ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων (45-34), στην τελευταία κατοχή ωστόσο οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν εκτέλεσαν σωστά την οδηγία από το τάιμ άουτ του Έλληνα κόουτς και δέχτηκαν όχι ένα, αλλά δύο καλάθια σε μικρό διάστημα για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 45-38.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τη διαφορά για πρώτη φορά στους τρεις (48-45), με τους Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Κάνααν όμως να απαντούν και να κάνουν το 57-49. Και κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Έλληνας γκαρντ, έκανε… διαγωνισμό με τον εαυτό του και πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους, για να κλείσει ο Ολυμπιακός το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +14 (68-54). Στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν 19 πόντους, έκαναν όμως ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην άμυνα, επιτρέποντας στην Παρτιζάν να σκοράρει μόλις τέσσερις(!) πόντους. Με τα χέρια περισσότερο απελευθερωμένα, οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα έκαναν το χρεός τους και στην επίθεση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με μια μεγάλη διαφορά, με το τελικό +29 (87-58).

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-38, 68-54, 87-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 κλεψίματα), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 6 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πάντερ 14 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 12 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς, Νάναλι 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκλας, Λεσόρ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντάρ 2 (1/8 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/34 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 5/9 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 20/34 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 3/5 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει με τη Μπάγερν στο Μόναχο (17/11 στις 21:30), ενώ η Παρτίζαν θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι (18/11 στις 21:30).