Πήρε το ντέρμπυ η Άρσεναλ, σε δύσκολη θέση η Λίβερπουλ

Με 3-2 η νίκη των «κανονιέρηδων», που παραμένουν στο… ρετιρέ της Πρέμιερ Λιγκ. Μόλις 10οι οι reds

Aποφασισμένη να κοντραριστεί με τη Μάντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση του τίτλου στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ είναι η Άρσεναλ, παίρνοντας μεγάλη νίκη με 3-2 στο κυριακάτικο (9/10) ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής με τη Λίβερπουλ.

Οι «κανονιέρηδες» με 24 βαθμούς παρέμειναν στην κορυφή και στο +1 από τους «πολίτες», ενώ οι reds με μόλις 10 βαθμούς αλλά και με δύο αγώνες λιγότερους βρίσκονται στη 10η θέση, χάνοντας πολύ νωρίς το… τρένο για το πρωτάθλημα.

Ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Νούνιες στο 34′, αλλά η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα έκλεισε το ημίχρονο όπως το ξεκίνησε, με το γκολ του Σάκα δηλαδή στο 45’+5 για το 2-1.

Ο Φιρμίνο στο 53′ έφερε ξανά τον αγώνα στα ίσα, με τον Σάκα στο 76′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να χαρίζει το σπουδαίο τρίποντο στην Άρσεναλ.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Σάββατο (8/10)

Mπόρνμουθ – Λέστερ 2-1 (68′ Μπίλινγκ, 71′ Κρίστι – 10′ Ντάκα)

Τσέλσι – Γουλβς 3-0 (45’+3 Χάβερτς, 54′ Πούλισικ, 90′ Μπρόγια)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 4-0 (20′ Ζοάο Κανσέλο, 32′ Φόντεν, 49′ Μαχρέζ, 65′ Χάαλαντ)

Νιούκαστλ – Μπρέντφορντ 5-1 (21′, 56′ Μπρούνο Γκιμαράες, 28′ Μέρφι, 82′ Αλμιρόν, 90′ αυτ. Πίνοκ – 54′ πέν. Τόνεϊ)

Μπράιτον – Τότεναμ 0-1 (22′ Κέιν)

Κυριακή (9/10)

Κρίσταλ Πάλας – Λιντς 2-1 (24′ Εντουάρ, 76′ Έζε – 10′ Στράικ)

Γουέστ Χαμ – Φούλαμ 3-1 (29′ πέν. Μπόουεν, 62′ Σκαμάκα, 90’+1 Αντόνιο – 5′ Περέιρα)

Άρσεναλ – Λίβερπουλ 3-2 (1′ Μαρτινέλι, 45’+5, 76′ πέν. Σάκα – 34′ Νούνιες, 53′ Φιρμίνο)

Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (5′ Ιγουόμπι / 15′ Άντονι, 44′ Ρονάλντο)